Výroba kysaného zelí z Křimic

Kysání zelí je proces, jehož průběh se od dob našich babiček téměř nezměnil. Nakrouhaný základ z čerstvého zelí se po jednotlivých vrstvách ukládá do kádí zapuštěných do země. Následně se ke každé vrstvě přidává sůl a kmín a poté je stejně jako dříve sešlapána zaměstnanci zelárny v bílých holinách. Při správném sešlapání pojmou menší kádě 10 tun a větší až 15 tun zelných hlávek.

Kysané zelí je produkt mléčně kvasného procesu, pro jehož zdárný průběh je nezbytné, aby z každé vrstvy byl vytěsněn vzduch a vytlačena přebytečná voda. Tento kvasný proces probíhá samovolně a slouží současně jako konzervant, není tedy třeba používat žádné aktivátory kvašení ani konzervační přípravky.

Když jsou kádě naplněné je nutné zamezit přístupu vzduchu do kádě a současně umožnit únik plynů, vznikajících při kvašení – proto se kádě zakrývají a zatěžují. Samotné kvašení pak probíhá při optimální teplotě 8-10°C po dobu 3-4 týdnů u raných odrůd zelí a 6-8 týdnů u pozdějších druhů.

Správně zpracované kysané zelí obsahuje prospěšné bakterie mléčného kvašení, např. Lactobacillus brevis a také je zdrojem velkého množství vitaminu C a vápníku, jehož využitelnost je srovnatelná s vápníkem z mléka. Dále zelí obsahuje řadu bioaktivních látek, vitamin K, vitaminy skupiny B, minerály jako je draslík, fosfor, síra, chlor, železo, mangan, měď a zinek a také pro organismus potřebné esenciální aminokyseliny. Díky tomu slouží zelí jako výborný prostředek na podporu metabolismu, pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu a usnadňuje vyplavování škodlivých látek z organismu. Působí proti únavě a při pravidelné konzumaci může dokonce snižovat riziko vzniku civilizačních chorob.

 

zeli.jpg
Tradiční kysané zelí sáček 500 g
kyblik-zeli.jpg
Tradiční kysané zelí kyblík 1 kg
dsc_2891.jpg
Tradiční kysané zelí přepravka 13 kg
Copyright © 2009-2014 Zelí Křimice - Forejt